50 lat Alliance Française we Wrocławiu - Frankofonia 2025

Festiwal Frankofonii, który organizuje Alliance Française we Wrocławiu odbywa się od lat pod patronatem Prezydenta naszego miasta. Wydarzenie na trwałe wpisało się w kulturalny kalendarz Wrocławia i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony publiczności.
Przez te wszystkie lata zorganizowaliśmy wiele wspaniałych imprez, których celem była promocja kultury krajów frankofońskich i języka francuskiego. Wszystkie wydarzenia odbywały się wokół daty 20 marca czyli Międzynarodowego Dnia Frankofonii.
Czym jest Frankofonia?
Frankofonia to przede wszystkim wspólnota 300 milionów ludzi posługujących się językiem francuskim na pięciu kontynentach. Jej celem jest budowanie obszaru solidarności, opartego na wartościach humanistycznych i demokratycznych, z poszanowaniem różnorodności kultur i języków.
Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF) dzięki wspólnemu językowi ma za zadanie rozwijać współpracę w zakresie polityki, edukacji, gospodarki i kultury między państwami członkowskimi na rzecz ich społeczeństw.
Organizacja zrzesza 88 krajów (54 członków, 7 członków stowarzyszonych i 27 obserwatorów). Polska ma status obserwatora Międzynarodowej Organizacji Frankofonii od 1997 roku.


2025
Recital Piotra Alexewicza
27 marca, czwartek, 18:00, Wieczór Galowy
Oratorium Marianum, plac Uniwersytecki 1
Piotr Alexewicz
Piotr Alexewicz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich pianistów swojej generacji. Studia muzyczne rozpoczął w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Pawła Zawadzkiego, a następnie kontynuował je w Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu w klasie prof. Konstantina Scherbakova. W 2025 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Hilton Head w USA, co ugruntowało jego pozycję na światowej scenie pianistycznej. Jest laureatem Nagrody im. prof. Zbigniewa Drzewieckiego na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz dwukrotnym zwycięzcą 48. i 50. Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Na arenie międzynarodowej triumfował także w III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ville de Gagny w Paryżu, zdobywając Grand Prix, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Musicdeco. Jest także laureatem II nagrody Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti w Bukareszcie. W 2024 roku zwyciężył w Konkursie Koncertów na Piano Texas Piano Academy, wykonując Koncert d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa z towarzyszeniem Fort Worth Symphony Orchestra pod batutą Miguela Hartha-Bedoyi. W tym samym roku został jednym z trzech laureatów prestiżowego Konkursu Schenka w Szwajcarii, zdobywając także wszystkie nagrody specjalne, w tym Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Orkiestry.
Pianista ma na swoim koncie wiele nagrań, w tym debiutancki album wydany w 2019 roku przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, zawierający utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta i Maurice’a Ravela. W ramach dalszej współpracy z Instytutem nagrał z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Howarda Shelley’a wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę, które nie są koncertami, a także komplet 26 preludiów Chopina oraz Sonatę b-moll op. 35, której premiera planowana jest na 2025 rok.
Występował na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach, takich jak „Chopin i jego Europa” w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festiwal Chopinowski w Nohant, Festival Chopin do Brasil, Piano Texas, Festiwal Artura Rubinsteina w Łodzi, Festiwal Chopinowski w Connecticut, Gdański Festiwal Muzyczny czy Recitale w Żelazowej Woli. Koncertował w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Filharmonia Berlińska, Salle Cortot, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Teatro Nacional w Brasílii, Sala São Paulo, Van Cliburn Concert Hall, Ed Landreth Auditorium w Fort Worth, Sapporo Concert Hall Kitara, ACROS Fukuoka Concert Hall, The Symphony Hall w Osace oraz Musashino Bunka Kaikan w Tokio.
Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, w tym z Markiem Pijarowskim, Andrzejem Boreyko, Arielem Zuckermannem, Benjaminem Shwartzem, Przemysławem Neumannem, Hansemjörgem Schellenbergerem, Marcem Kissoczym, Danielem Stabrawą, Thomasem Konczem, Runem Bergmannem, Adamem Banaszakiem, Nicolae Moldoveanu, Howardem Shelleyem, Rubenem Silvą, Jakubem Chrenowiczem, Nortonem Morozowiczem oraz Tatsuya Shimono.
W uznaniu za swoje osiągnięcia artystyczne został w 2021 roku stypendystą prestiżowej niemieckiej fundacji „Hans und Eugenia Jutting – Stiftung Stendal” oraz otrzymał pierwszą w historii nagrodę „Młody Promotor Polski” z rąk Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy za szczególne zasługi w propagowaniu polskiej kultury. W grudniu tego samego roku został odznaczony Wrocławską Nagrodą Artystyczną.
Pianista prowadzi aktywną działalność koncertową na całym świecie, występując w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Rumunii, Danii, Wielkiej Brytanii, USA, Brazylii, Japonii i wielu innych krajach.
WROCŁAWSKI KONKURS PLASTYCZNY
Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego nr VIII we Wrocławiu oraz Alliance Française Stowarzyszenie we Wrocławiu serdecznie zapraszają do udziału w III EDYCJI KONKURSU PLASTYCZNEGO zorganizowanego w ramach DNI FRANKOFONII Tytuł konkursu „NAJPIĘKNIEJSZY KRAJOBRAZ FRANCJI”.
Prace należy dostarczyć do 31 marca 2025 roku do godziny 15.30.
„Musujące perły Francji”, warsztaty i degustacja win,
zapisy do 28 lutego – wino@skarbiecbachusa.pl , 120 zł/osoba (dla członków Alliance Française)
Piątek 7 marca, 18.00-20.00 : Biblioteka Romańska, Rynek 58, III piętro
Wystawa historyczna „Solidarność francusko-polska. W obronie praw człowieka, w rocznicę 13 grudnia 1981”
4-31 marca : Galeria Pod Plafonem, Rynek 58
Wystawa fotograficzna z okazji 50-tych urodzin Alliance Française we Wrocławiu
4-31 marca 2025 : Alliance Francaise, Rynek 58, III piętro
Pokazy filmów w Bibliotece Romańskiej: Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: romanska@wbp.wroc.pl
4 marca, wtorek, 17:00
PRACA, DZIECI, DRON (Les 2 Alfred), reż. Bruno Podalydès, 2020, komedia, 92′
(napisy PL)
6 marca, czwartek, 17:00
NA POKŁAD, (A l’abordage), reż. Guillaume Brac, 2020, komedia, 95′
(napisy RUS)
11 marca, wtorek, 17:00
POWRÓT, (Revenir), reż. Jessica Palud, 2019, dramat, 77′
(napisy PL)
18 marca, wtorek, 17:00
ZAKAZ WSTĘPU DLA PSÓW I WŁOCHÓW, (Intedit aux chiens et aux Italiens), reż. Alain Ughetto, 2021, fillm animowany, dramat dla młodych widzów, 70′
(napisy PL)
21 marca, piątek, 11:00
MY, Z PRZEDMIEŚĆ PARYŻA (Nous), reż. Alice Diop, 2022, film dokumentalny, 115′
(napisy PL)
26 marca, środa, 11:00
AMSTAFF (Chien de la casse), reż. Jean-Baptiste Durand, 2022, dramat, 93’
(napisy UA)
27 marca, czwartek, 17:00
DZIEWCZYNA Z BRANSOLETKĄ (La fille au bracelet), reż. Stéphane Demoustier, 2019, kryminał, 96′
(napisy PL)
#AFWroclaw50lat
Festiwal Frankofonii we Wrocławiu

2024
Koncert w wykonaniu Iris Munos i orkiestry z Burkina Faso
10 marca, niedziela, 19:00, Wieczór Galowy
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Pawła Włodkowica 7
Wstęp bezpłatny
Kobieca kreacja muzyczna
Iris Munos, piosenkarka, oraz orkiestra z Burkina Faso.
Autor piosenek z Północy
Melodie i słowa wielkiego Jacques’a Brel ujęte w kobiecą formę i osadzone w afrykańskim rytmie! Odrobina jazzu, szczypta (a nawet dwie lub trzy!) perkusji i już jesteś w drodze, z Amsterdamu do Vesoul i do Marieke, z głęboko zakorzenionym wrażeniem, że teksty i muzyka narodziły się wczoraj, w sercu Afryki.
Współpraca Europy z Afryką
Słowa i emocje wielkiego pisarza z północy rozbrzmiewają równie mocno w Brukseli, jak i w Afryce, ponieważ są uniwersalne.
Można je przetransponować do każdej części globu, każdej kultury, ponieważ czerpią siłę z uczuć, sprzeczności, nadziei i smutków, które ludzkość dzieli od swoich początków.
Koncert
Koncert łączący słowa belgijskiego autora, głos francusko-niemieckiej piosenkarki i nuty muzyków z Burkina Faso co stanowi kwintesencję francuskojęzycznej kultury.
WROCŁAWSKI KONKURS PLASTYCZNY
Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego nr VIII we Wrocławiu oraz Alliance Française we Wrocławiu serdecznie zapraszają do udziału w II EDYCJI WROCŁAWSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO zorganizowanego w ramach FESTIWALU FRANKOFONII
zatytułowanego „MAGICZNY ŚWIAT IMPRESJONIZMU”.
W 2024 roku francuskie muzea będą świętować 150. rocznicę pierwszej wystawy impresjonistów. Zorganizowana w paryskiej pracowni fotografa Nadara 15 kwietnia 1874 roku wystawa, na której pokazano obrazy impresjonistów, stanowiła przełomowy moment w historii sztuki, odrzucając malarstwo akademickie i otwierając drogę do sztuki nowoczesnej.
Rocznica pierwszej wystawy impresjonistów jest okazją do podkreślenia wartości sztuki impresjonistów. Zainspirujcie się ich dziełami i spróbujcie uchwycić zmieniającą się chwilę, jej ruch i ekspresję. Pejzaże i scenki rodzajowe, efekty świetlne i kolorystyczne niech towarzyszą waszym dziełom.
Wystawa fotograficzna „Igrzyska Olimpijskie”
10–28 marca: Galeria pod Plafonem, Rynek 58
Warsztaty artystyczne „Lawenda akwarelą” pod kierunkiem Olgi Sukhanistkayi z pracowni Koło
5 marca, wtorek, 17:00: Biblioteka Romańska, Rynek 58, III piętro
zapisy: romanska@wbp.pl
Dyżur agenta Campus France na temat studiów we Francji
14 marca, czwartek, 15:00–19:00: Biblioteka Romańska, Rynek 58, III piętro
Warsztaty i degustacja win z regionu Alzacji
15 marca, piątek, 18:00–20:00: Biblioteka Romańska, Rynek 58, III piętro
Zapisy do 8 marca: wino@skarbiecbachusa.pl
Koszt 100 zł od osoby
„Podróż z krasnalem po Francji” – warsztaty rękodzieła, które poprowadzi Alesia Tarasenka
21 marca, czwartek, 17:00: Biblioteka Romańska, Rynek 58, III piętro
zapisy: romanska@wbp.pl
Wręczenie nagród laureatom konkursu „Magiczny świat impresjonizmu” i wernisaż wystawy
15 kwietnia, poniedziałek, 12:00: Biblioteka Romańska, Rynek 58, III piętro
Pokazy filmów w Bibliotece Romańskiej: Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58
6 marca, środa, 11:00
OSIOLEK, KOCHANEK I JA (Antoinette dans les Cevennes), reż. Caroline Vignal, 2020, komedia, napisy polskie
7 marca, czwartek, 17:00
PODZIAŁY, (La fractur)e, reż. Catherine Corsini, 2021, dramat, napisy polskie
8 marca, piątek, 11:00
PODZIAŁY, (La fractur)e, reż. Catherine Corsini, 2021, dramat, napisy polskie
12 marca, wtorek, 17:00
OBIETNICE, (Les promesses), reż. Thomas Kruithof, 2021, dramat, napisy polskie
15 marca, piątek, 11:00
JOHNNY, (Petite nature), reż. Samuel Theis, 2021, komedia, napisy polskie
22 marca, piątek, 11:00
PARASOLKI Z CHERBOURGA reż. Jacques Demy, 1963, film muzyczny, napisy polskie
26 marca, wtorek, 17:00
PODRÓŻ ELOISE (La page blanche), reż. Eric Besnard, 2020, komedia, napisy rosyjskie
28 marca, czwartek, 17:00
WIKTORIA, (Victoria), reż. Justine Triet, 2016, 96’, komedia, napisy ukraińskie
Pokazy filmowe w DKF Politechnika Wrocławska: Wybrzeże Wyspiańskiego 27
7 marca, czwartek, 19:00
NA LOS SZCZĘŚCIA BALTAZARZE reż. Robert Bresson, 1966, dramat, religijny, napisy polskie
14 marca, czwartek, 19:00
PARASOLKI Z CHERBOURGA reż. Jacques Demy, 1964, melodramat, musical, napisy polskie
21 marca, czwartek, 19:00
CHINKA reż. Jean Luc-Godard, 1967, dramat, komedia, polityczny, napisy polskie
28 marca, czwartek, 19:00
INDIA SONG reż. Marguerite Duras, 1975, fantasy, napisy polskie